” Kush beson ne ditët e sotit në Zot? , Aman?? ” , i thot Dentisti vajzës që e bëri të ja lë punën në gjystmë

Dentisti : ne rregull pothuajse mbaruam qdo gje po shkon per mrekulli ,

Vajza : Po faleminderit zotit per kete

Dentisti , Zotit? Te me falni zonje por mubshjen e dhembit e bera une , Jo Zoti?

Vajza : Qdo te thuash

Dentisti : Kush beson ne zot ne ditet e sotme aman??

Vajza : Une besoj ne zot pse mendon keshtu?

Dentisti : Epo at here nuk je ne dijeni se ka luftera , shakterrime , varferi ,dhe qdo gje po shkon keq ne kete bote??

Vajza : Pikerisht eshte njejta gje me Zotin. Ne presim qe Zoti ti ndihmoje njerzit edhe pse nuk shkojn tek ai dhe ne vend te ksaj ata kembuglin ti bejne gjerat sipas deshires se tyre.

Dentisti : E si mund te shkoj une tek Zoti , askush nuk e sheh apo prek ate?

Vakza : Lutja eshte e folura me zotin , permes lutjes ne flasim atij , Ai degjon qdo gje qe ti mund te thuash , madje edhe me zerind tend te brendshem.

Ketu merre fund edhe e gjithe kjo histori ku doktorri paksa e teproj me fjalet e tij , dhe pas gjithe kesaj vajza nuk e la pa reagur kjo ngjarje eshte e bazuar ne ngjarje te vertet e qe disa njerez ne bote kacafyten per fe dhe sidomos per ksi gjera qe duhet ti jemi Falenderus atij nalt qe na ka krijuar dhe na ka mundsuar qdo gje ne jeten , te Zotit jemi dhe te atij do ti kthehemi ishin krejt ne fund fjalet e vajzes qe ja tha ne fund doktorrit.

Kujdes miq dhe dashamire keto gjera nuk na takojn neve ti flasim andaj mos shprehni mllefe ose fjalen e fundit te paren , Duhet ti jemi Falenderues shum atij qe na mundsoj kete jete kaq te bukur me shum befasira e tmira ne jeten, tregoju kete ngarje edhe miqve tuaj qe ke ne jeten e perditshme apo ne fejsbuk.

Letër : Jam 35 vjeçare dhe beçare por nuk di si t’ja tregoj prindërve pse sdua të martohëm

Prej dy vitesh familja ime eshte kthyer avazit te dikurshme, qe une te gjeje burr e te martohum per ti gezuar ata.

Sipas tyre , edhe une si shoqet , duhet te krijoj familje.Fillojne e qajne kur me shohin qe luaj me femijet e vellait dhe motres time , te cilet jan me te vegjel se une dhe jan te martuar dhe kane femije.

Problemi im eshte se une nuk kam fare problem te jem e martuar , madje problem im do ishte vete martesa.
Ndoshta skam takuar akoma njerin e duhur , ndoshta edhe kam takuar por e kam lene te ikte.

Kam patur disa lidhje ne jeten time dhe te gjitha kan perfundu keq,mbase kjo mund te jete njera prej arsyeve pse sdua te dashurohem me kurre , sepse sme pelqen te vuaj jan nje lloj i tipit te femres qe nuk i dua hidherimet.

Tani vetem me pelqen te shfrytzoj burrat per interes timin.

Le pastaj kur shohe shoqet e mia te martuara qe kan femije , Perdite me ankesa , per jeten , per burrin , per femijet , jo vjehrra , jo kunata , jo te hollat , nje here ne te rrale ndodh te degjosh diqka te mire nga ato.Dhe une mendoj vete me veti a ja vlen ta kaloj edhe une ato gjera si shoqet e mia.

Mua me pelqen jeta qe bej,Kam nje pune te mire dhe marr nje rroge te mire,Shpesh her me duhet te udhtoj per pune edhe kjo eshte knaqsi me vete , Kohen e lire e kaloj me shoqerin ose duke bere shopping.

Jeten intime e kam ok , pasi nuk esthte veshtire te kesh te dashur ne ditet e sotme , Pra mund te them se ndihem nje grua ne te gjitha aspketet.

Une nuk i bej keq askujt , por me duhet te martohem qe te mos qaje me mami dhe babi im : ae eshte normale kjo?

Si tja beje qe te pranojn qe nuk me pelqen martesa ,kush me ndihmon ju falenderoj te gjithve ju dhe stafin e juaj.

Pasi përshendeta gruan time e kapa duke më tradhtuar,Mos ju besoni femrave se unë kurr nuk kisha për ta besuar se

Pershendetje te gjithve stafi juaj , pasi pershendeta gruan time e kapa ate duke me tradhtuar , Jam nje djal nga Suedia kam lind ne Kosove , Kam qen i martuar kam 3 femij me gruan dhe kemi kaluar mire deri tash ne kohen e fundit , ja nisi me disa gjeste e vrejta qe eshte ka me tradhton e percjella duke i shkuar pas por nuk nuk e kisha menduar se ma bene kete gje ne jete , Une se kam tradhtru kurr , ja kam plotsu te gjithve as ni send si ka mungu.

Po edhe ajo u sjell mire me famijen time ju ka ndihmu famijes sime qe kam ne Kosove ama per ndryshe qe ma bene kete kurr nuk e kisha dite ,une nuk ja fali kurr per kto qe ma ka ba ne jete , e vet mos paqt fat kurr pasi me lendoi shum , tash jam vete me femij por une kujdesem per ta mire siq kujdesej ajo , ju kisha lut te gjithve mos ju besoni femrave , E kom pa vet ato mka pelqy jo pse u kan shum e mire po thujsha veq me pas zemren e mire edhe mu kon njeri i shpis ska problem se ashtu jam edhe vet dhe kam pas qef me gjet njo siq e kam zemren e madhe une.

Si kjo qe ma ka bo mua ishalla kerkush juve sju ban , tani po thojn po tradhtrojn meshkujt , jojo kish edhe femra qe nuk po dishin zot, sa her vishim ne kosove ajo ma merr merke kerrin dhe dilke,Tash mu kan bo shum obligime her baba nana te shpia , her femija ketu ne suedia po duhet me je ba kujdes te madh po punoj 7 dite te javes pa pushu as nidit qe mju plotsu te gjita kushtet , ishalla jam i pari edhe i fundit qe mka ndodh kjo ishalla tjerve sju ndodh se mu ma ka hur edhe fijen e jetes , ju pershendes dhe ju kisha lut kujdes nga femrat.

Vajza nuk dëshiron të shohë me sy babain e saj , sepse ai neve na la e shkoj te tjetra që kishte fmi dhe që ishte i martuar

Vajza nuk deshiron te takon babin e saj me sy sepse ai na la dhe shkoj te tjetra qe kishte fmi me te , Pershendetje te gjithve stafi juaj jam nga fejsbuku shoqes deshta te mbetem vetem anonime deshta te shkruj histori time qe kisha.
Kam shkruar para disa muajve,Po venodsa edhe pjesen e dyt te shkruaj jam ne grua 42 vjet qe pata tregu qe burri me ka tradhtuar me nje kurw,nga fieri i shipris qe ajo ishte e martume dhe kishte nje vajz,Ish burri u largua na shtepia,Dhe te nesermen kishte udhtu per Shqipri.

Une dhe vajza u kthyem ne shtepi ajo nga shkolla ndersa une nga puna , e pyeta vajzen se ku ka shku babi por ajo me tha se nuk e di,shkova ne dhome kur e pash kishte mbledhur rrobat dhe kishte ikur.Por morra vesh se kishte shku te familja e vllezrit te motrat.Po un e kuptova se prej asej here mori qdo gja fund.
Por isha shum e merzitur me vajzen kaloi kohen duke qajtur por tash ash ba shtat muj kemi pas kontakte biseda me te , po ai me thot vetem fjal te kqija , ai shkoj ne shqipri te e dashura e tij e re dhe me pas ai shoki te e dashura e tij e reja qe besa e kishin strehuar mire, por une e vajza ma shum murrum idhnim prej familjes se saj , me besoni se kto fjal jan te verteta.

Ai mu dhe vajzen me la shum keq ajo qdo dite me pyet se qfare ka ndodhur mes meje dha babit une i kam tregu gjithcka drejt asaj niher nuk me besonte por kur morri vesh te verteten se aj ishte dashurur ne nje femer tjeter e qe une i thash qe ajo ka femij dhe ishte e shipris ajo demoralizua edhe me shume. Prej asaj dite ne nuk flasim me me te dhe vajza ja ka marr inatin , ai mundohet ta takoj ate por ajo e ka harruar ate pergjithmon ai mundohet ti dal perpara asaj ne shkoll dhe kudo por permes ketij mesazhi une deshta me i than qe mos me shqetsu mo vajzen sepse ajo po ndihet keq dhe nuk ja fal me kurr ati, flm stafi ju pershendes ishalla e lexon.

Ky njeri sheh dy femra të rrethuara nga 6 burra që duan ta prekin dhe asnje nga të pranishmit nuk gucon të ndërhyje

Interesante , kjo ndodh gjithnje e me shpesh dhe incidentet e fundit tragjike ne vend publike kan shokuar te gjithe boten.

Njerez qe nuk ndihmojn tjetrin , nuk nderhyjn dhe nuk kerkojn as ndihmi e qe skena te tmersshme i filmojm me celuare duke menduar vetem se ku ta publikojm ate dhe te kemi perfitime nga ajo video apo foto.

Qfare lloj bote eshte kjo e sotmja? , Si mund te qendrojm indiferent kur dikush dhunohet rriet, ngacmohet e madje edhe masakrohet para syve tone ne ato momente?

Jo, bota nuk eshte vetem kjo.Ne boten te cilen jetojm ka edhe njerz si ky djale , Kristian i cili teksta po per punet e veta pa nje nene dhe nje vajze 15-vjeqare te rrethuar nga gjashte burra me qellime te keqija.Ai nderhyri aty me guxim per ti ndihmuar ato ne ato çaste.

Kristiani eshte nje lojtar i hokeji pra lloj sporti edhe ate dite ai po kalonte ne stacion te trenit.Duke pare dy femra ne veshtersi te pranishem ishin edhe njerz te tjere po ai vendosi te veproje vete.

Pavarsisht se ishte i vetem dhe sulmuesit ishin 6 , Kristi nderhyri gjithsesi edhe beri nje luft mjaft te dhunshme. Per fat te mire , djali arriti ti shpetoj veten dhe dy grate.

I intervistuar nga mediat ai tha se ishte i vetedijshem se mund te perfundonte keq por qe nuk mund ta lejojne qe nje gje te tille te ndodhte pa u perjpjekur per ta shmangur ate.

Kristi tha gjitashtu se shum indinjuar edhe neveritur nga njerzit qe ishin atje dhe silleshin si indiferent,Skena te ngashme nje lloj bashkpunimi pasiv , po aq fajtor dhe i dhimbshem.

Nese te gjithe do te mendonin se i riu , bota do ishte ndryshe me dinjotoze dhe me te sigurte.

Ndani kete histori si shembull me te tjeret si per shembull me shoket dhe shoqerin qe ju rretojn.

Horosopi për ditën e Mërkurë

Dashi kjo dire parashikohet nje dite mjaft interesant nga pikepamja sentimentale , ku nuk do te mungojn takimet e reja personale , do te jete mjaft e rendesishme gjithashtu per te rigjetur sigurin edhe vete dhe kapacitet e tuaja.]

Demi : do te ju duhet te pershtateni me ndryshime te ndjeshme ne rutine tuaj te cilat do te rezultojn me te frytshme nga se mendoni , sidomos nese jeni duke nisur projekte te reja apo dicka te tille.Kjo dite e merkure do te sjelle rezultate te medha.Riktjim i pasionit eshte mjaft i mundshem.

Binjaket : takime dhe angazhime te ndryshne jan mjaft te favorshme edhe kjo gje do te ju vjedhe shum kohe , por mos u dekurajoni , ndaj shmagni marrjen e vendimeve te rendeshishme brenda fundit te muajit.Kjo merkure parashikohet te jete relaksuese,pasi do te ju lejoje qe te keni me shum kohe per veten.

Gaforrja : ne vendin e punes nuk duhet te tregoni negativ , pasi ka disa te reja te papritur te cilat do te jene mjaft te dobishme per arritjen e qellimit tuaj.Nese keni pesuar nje zhgjennim ne dashuri , ky eshte mmomenti ideal per tu rikuperuar.

Luani : Mos u tregoni shum impulsiv dhe te nxituar ne marrjen e vendimeve te caktuara lidhur me ndenjat , pasi shpesh nga frika se mos zhgenjeheni , rrezikoni qe te shkoni kunder impulsve tuaja.Nese keni diskutuar me nje person te shtrenjte ne jeten tuaj , ky eshte momenti per tu rikuperuar.

Virgjeresha : Duhet te jeni vetja juaj sidomos ne dashuri mos ndryshoni vetgem per te kenqaur te tjerter. Intuita juaj e shkelqyr do te lversohet pa mas ne vendin e punes.Kjo eshte nje periudhe mjaft interesant dhe e mbushur me te reja te cildat duhet ti vlersoni lidhjur me karrieren tuaj.

Akrepi : Keshillohet qe te jeni me te vendosur dhe profesional.Shmagni humbjen e kohes me diskutime aspak produktive, pasi rrezikojn qe te ju bllokojne.

Shigetari : mund te merrni nje ofert mjaft tunduese.lidhur me vendin e punes , gje qe do ju lejoje qe te zhgjidhni disa probleme ekonomike dhe financiare qe keni pasur ne te kaluaren.Keshillohe qe te jeni shum impulsiv.

Bricjapi : jini te qetu te lidhur me karrieren tuaj aktuale , pasi lodhja e akomuluar mund te ju ngadalsoje. Ne dashuri nuk duhet te jeni te ndrojtur , pasi takimet jane mjaft te favorshme.

Ujori : ka disa mundsi premtueshe per te gjithe ata qe kan deshire te rikthehen ne loje the re rifitojn siguri.Horoskopi i kesaj dite sjell mundsi te mira per tu mbyllur qeshtje qe keni nisur prej kohesh.

Peshqit : jeni shum koke forte sidomos ne dashuri , por disa keqkuptime duhen trajtuar me kujdes maksimal.Pasi ne te kundert rrezikoni qe te ushqeni tensione te rrezikshme per stabilitetin e raportit tuaj.

Pas 21 viteve martese , gruaja ime donte qe une te shkoja me nje femer tjeter ne takim per…

Pas 21 vite martese se bashku , gruaja ime donte qe une te shkoja me ne femer tjeter per ne takim.

” Une te dua tha gruaja ime ” , por e di se kjo grua tjeter te do.Ajo donte te kalonte pak kohe me ty

Gruaja tjeter qe doja te vizitoja ishte Nena , e cila eshte nje e ve qe prej 19 vitesh , Por kerkesat dhe rrethanat e punes sime dhe te femijeve te mi kishin bere te pamundur qe ate ta vizitonim her pas here.

Ate nate e e ftofva per dark dhe te shihnimin ndonje filem ne kinema.

Qfar nuk shkon aje ne rregull? , Me pyeti ajo.

Nena ime eshte nga ato gra qe kur e marr ne thirrje telefonike naten vone apo ne ftes te bafasishme menjeher dyshon dhe i shkon mendja per te keq si te gjithe nenave tjera ne bote.

Mendova se do ishte e kendshme te kaloja pak kohe me ty ” thash une ”

” Vetem ne te dy ”

Ajo e mendoi kete dhe po ashtu edhe ajo thot ” Une do te te doja edhe me shume ”

Ate fundjave , ndersa une shkova per ta marr dhe u bera nervoz.

Kur mberrita shtepine e saj e vura re se edhe ajo ishte nervoz gjithashtu. Ajo priste ne dere me pallton e saj.Ajo me mbushi me nje buzeqeshje rrezatuese si nje engjull.
Ajo tha : Une u thash mikeshva te mija se do te dal me djalin tim ato u gezuan tej mase kur degjuan ato fjalt e mia.
Ato menzi prisnin takimin tone.

Ne zgjodhem nje restaurant te kendshem dhe komod, dhe Nena ime me morri ne krah sikur te isha Zonja e pare, Pasi u ula me duhet ta lexoja menun.

Ajo mund te lexonve vetem em shkronja te medha

Ti e din qe une isha ajo qe ta lexoja menun ti gjithmon bir tha ajo ,

Epo at here eshte koha per ta kthyer nderin thot biri ,
Gjate darkes patem nje nate te jashzakoshme kur folem per jeten e njani tjetrit , Kur u ktheva ne shtepi gruaja me pyeti se si shkoj darka.

Ishte fantastike i thash kalove nje nate te mrekullueshme.

Disa dite me vone nena ime u nda nga jeta nga nje atak ne zemer

Ndodhi keq papritur nuk kisha mundsi ti ndihmoja

Rreth nje jave me pare more nje zarf ne poste.Ne te brenda ishte nje fatur nga restauranti qe hengrem me nenen time , Gjithashtu i bashkangjitur ishte nje shenim i cili shkruante :

Kam paguar paraprakisht kete fature, Nuk isha e sigurt nese do te mund te ishe atje por gjithesesi pagova dy pjata.Nje pijate ishte per ty dhe nje ishte per gruan tende. Ti kurr nuk do ta dish se qfare do te thot ajo dark qe ndame bashke.

Te dua biri im , ti je jeta ime!

E kuptova sa eshte e rendsishme te themi ” te dua ” pa pushim per ata qe kemi ne jeten tone sa her kemi rastin.

Kuptova se sa e rendesishme eshte tu japesh te dashurve kohen qe e meritojne.

Asgje ne jete nuk esht me rendsi se familja jote , Jepju kohen atyre qe meritojn sepse , keto gjera nuk mund te shtyhen per me vone per ndonje her tjeter , Pa marr parasysh se ku shkoni familja eshte gjithmon shtepia juaj per tu rikthyer,

I dashur Prinder , Arsyeja se pse fëmija i juaj është i pa edukatë , je Ti!

Shembull i thjesht i nje situate : femija eshte ne park lojrash dhe ai bene gjithcka per te dale mbi te tjeret: , ju bertet, i shtyhen ,dhe ne fund ja del te ngjitet i pari aty ku i thot mendja vet, Ndersa Prindi kur e shef nga larg gjithmone thot “shife Femija im se sa i shkathet dhe sa trim”!

I dashur Prind idiot! , Jo femija yt nuk eshte , eshte i pa edukat dhe fajtor kryesor ne kete rast je ti!

Ndërkaq , duke parë femijen e ” shkathet ” nje tjeter prind nxit femijet e tij te perparoj ne loje ,ne te njejten menyre.

Kjo eshte pra shoqria ku ne jetojm , ” Bota e te shkatheve” !

Nese ti me del perpara dhe do ta beje edhe une! , Jo! , Nuk duhet te funksionoj keshtu , nese e lejon femijen te beje keto veprime ne moshen 7 vjeçqare , nese e mbron kur nuk ka te drejet! , nese qesh kur sillet keq , nese e justifikon kur i pergjigjet keq nje shok/shoqeje , atëhere ti nuk di asgje per edukimin e femijes tend!

Nese ti sillesh mire , e ndihmon tjetrin , sillesh mire me njerzit , ju buzqesh , ju falenderon , te jesh i sigurt per kete gje se edhe femija yt do te veproj njejt! , Nese perpiqesh tja ngulitesh keto norma vetem me fjal , pa i respektuar vete , atëhere kot e ke, Duhet te jemi te kujdeseshem ne gjithcka qe kemi!

Nese mesusja nuk sillet mire , at here ti duhet te shkosh te pergjigjesh per femijen tend , nuk duhet ta besh kete ne syt e tij, Ajo mund te jete gabim por asesi mos i bene keto biseda ne sy te femijes pra para tij , Nese ju e ulni figuren e mesuesit para femijes at here , e lejoni automatikisht femijen tuaj te sillet si ti do qejfi me ju dhe me te.

Nje tjeter gabim tjeter eshte qe flisni keq per te tjeret ne sy te femijeve, Pra mos u habisni kur femija yt ben te njejten gje neser kur te jete ne moshen tende.

Vjehrra ime dhe kunata po mundohem të më poshtrojnë para familjes , por une po ja kthej fjalen kur ato flasin për familjen time

Vjehrra ime dhe kunata jan shum te poshtra ato po mundojn te me poshtrojn para familjes po une po ju kthej fjalen , por ju lutna nese ka mundsi edhe storien time me postu anomin ju lutem , Une jam nje vajze nga Gjermaniaa nga fshat i Kosoves Kam djal tim 1 vjeq si rrush gjithcka shkoj mire madje edhe me burrin jemi njoftu dhe dashuru ai i ka pas letrat por krejt ne rregull gjithcka shkoj mire u dashuruam dhe nuk kemi pas probleme deri sa , Kunata pra, gruaja e Vllavit burrit tem , deri sa ajo erdhi ketu para 2 vite gjithcka ishte ne rregull ajo tash ka bo trash me vjehrren teme , bile edhe historin ma kan msu pak rreth familjes time sepse ne ishim te varfer dhe baba me dha per ate familje krejt ne rregull une siq thash me larte ne jemi dashuru dhe jemi me burrim tim sot po ashtu edhe familjet ishin njoftuar mes veti por une nuk po mudem me kuptu ni send se pse vjehrra osht shum e poshter une prap po detyrohna mos me fol por ajo , po me shtin me zor pasi po ma tepron po me prek ne gjen me te shtrenjet familjen time , Ajo me thot se ju jeni bo miftiaq ” ne zor ” per neve , ti ki pas nafak qe e ki marr djalin tem , Familja jote po presin shum nga ne pse ata nuk punojn e gjallojn si krejt dynjana , ajo thot se kti djalit tem duhet me ja ba me be qe me ju qu pare atynve familjarve tu ,veq po presin hazer si pasha , Krejt ne regull une e kuptoj kete por si ka mundsi ajo te mi thot kto fjal kaq te renda kur Zoti madh na ka shkruar te gjithve nafaken dhe parja shkon e vjen vetem se ftyra duhet mbetur gjithmon , Une kam fol edhe me burrin dhe shum shpejt do te ndahemi pasi burrin e kam te mire dhe eshte i njeri i shkret gjithmone ma din hallin por nena e saj pra vjehrra eshte sikur mos ta kish bo ajo , ose ka me ra ajo ka me na nda ni familje bashke me djalin tim engjullin tim dhe burrim tim qe me te vertet e dua.

Ma mori gjënë më të rendsishme në jetë Virgjinitetin , Tash ai bëhet se kinse nuk me shef fare por

Ma mori gjene me te rendesishme pra ne jete Virgjinitetin , ai tash behet kinse nuk me sheh fare ne rrugë dhe shpeshh here na behet puna te takohemi ne disa vende , Anomin ju lutem , ai pikerisht ai ma humbi virgjinitetin une tash me ja ka marr inatin shum sepse nuk ka dite qe nuk e shohe sepse siq thash edhe me larte neve na qete puna shum me u taku , Ne jemi njoft rasisht ne Berat por une kisha besim shum tek ai sepse me premtone shum une ate e kisha pranuar edhe pse nuk ishte shum pasonik ose dicka e doja me gjithe zemer po asnihere nuk e kam bo mend se ai do te me tradhtonte , dhe me keqja se ai disi duket se ka deshtuar me jeten pasi jemi ndare , Pra une isha ajo qe kerkoja ndarjen dhe nuk dua ti bashkohem atij pasi i pash foto e tij ne telefon me nje ” vajze nateje ” ku ta dij ku gjeti ate ç’vend , apo ne diskoteka , por ma e rendsishmja se ai tash po me shkruan dhe me thot se eshte i deshpruar me jeten dhe me thot qe ta fal pasi ai e beri kete pa dashje dhe ishin momente qe nuk mendoj dyher , po ashtu edhe djali i migjes te tij me thot se ai eshte pishmon por une nuk di te çfare te beje dhe kerkoj ndihmen tuaj dhe menzi pres ti lexoj komentet ketu ne faqe , Pra si do ta zgjidhet ju kete problemi timin qe une e pata ne jeten.
A mendoni se duhet falur dhe çfar do te beje ti ne rastin tim , Ju kisha lut te gjithe juve njerz ju lutem pa ofendime per mua dhe per te vetem jepni medimet tua se e dij qe ketu ne shqiptaret jemi te mire disa dhe nje pergjigje e juaj mund te me ndihmoje ne jeten time.